"מיזם חשוב ביותר... אני ממליץ שכל שוחר קולנוע ישראלי יבקר בו" (אורי קליין, הארץ ספרים, 2/7/2019)

 

"מאגר העדויות של הקולנוע הישראלי" הוא פרויקט ניו מדיה דוקומנטרי, שהפקתו החלה בשנת 2005. יוצרי הפרויקט, מרט פרחומובסקי ואביטל בקרמן, מבקשים לגולל את סיפורו של הקולנוע הישראלי דרך שיחות מצולמות מפורטות ומעמיקות, עדויות בגוף ראשון, של עשרות אישים מרכזיים בתולדותיו: במאים, שחקנים, מפיקים, תסריטאים, צלמים, עורכים, אנשי ציבור ועוד. עד היום הופקו במסגרת הפרויקט כ- 400 שעות של שיחות עם מעל 75 אישים, שמכסות בעיקרן את התקופות המוקדמות של הקולנוע הישראלי, עד סוף שנות השמונים. בשנת 2011 זכו יוצרי הפרויקט בפרס אמנות הקולנוע מטעם משרד התרבות והספורט על עבודתם.

בשנת 2015, אחרי עשור של איסוף חומר גלם, "מאגר העדויות של הקולנוע הישראלי" הגיע לשלב הגמר שלו עם הקמת אתר האינטרנט של הפרויקט. התוצאה הסופית היא סדרה דוקומנטרית מונומנטלית, עכשווית ברוחה, שאוהבי הקולנוע הישראלי יכולים לחוות במסלולים מגוונים ובזוויות הסתכלות שונות, לפי בחירתם. אפשרות אחת היא לצפות בראיון מלא עם אחד המרואיינים של הפרויקט, לדלג בקלות בין פרקים שונים בתולדות חייו ולערוך הכרות עמוקה עם איש מקצוע מרכזי. אפשרות נוספת היא לבחור באחד מסרטי מפתח מקומיים אהובים, ולצפות באנשי המקצוע שעבדו על הסרט מדברים עליו, כל אחד מהצד שלו. ניתן גם לבחור באחד מהנושאים הנבחרים, שעוסקים בתנועות קולנועיות, שאלות מרכזיות וז'אנרים חשובים בקולנוע הישראלי. כל אחד מהמסלולים יוביל אתכם למסלולים קשורים נוספים, כך שמי שיתמיד במסע צפוי למצוא את עצמו צולל במהרה לעומק הסיפור המרתק של הקולנוע הישראלי.

אנחנו מאחלים לכם מסע מרתק.

 


יצירת פרויקט "מאגר העדויות של הקולנוע הישראלי" והקמת אתר האינטרנט התאפשרו הודות לתמיכה נדיבה של כמה מהמוסדות הציבוריים החשובים בתחום התרבות: ‪

אנו מבקשים להודות במיוחד לכתריאל שחורי, דויד ליפקינד, יגאל מולד חיו ואלון גרבוז על מעורבותם הנדיבה המתמשכת ותמיכתם האישית בפרויקט.