עכשיו מדבר

קורות חיים

יליד חיפה, 1952. גדל בחולון, שם השתלב בנעוריו בחוגים דרמטיים והחל לעשות סרטים קצרים עם חבריו. בצבא שירת בגלי צה"ל, ובמקביל השתלב כעיתונאי ובהמשך עורך חדשות בכיר בידיעות אחרונות. ב-1978 יצר את הדרמה הפוליטית הקצרה "קשר הדבש", שמומנה באופן עצמאי וזכתה בפרס של משרד המסחר והתעשייה. במחצית השנייה של שנות ה-70, היה שותף להקמת קבוצת קי"ץ וניסוח המניפסט שלה, שקרא לתמיכת המדינה בקולנוע אמנותי ויצירת אפשרויות לעשיית סרטים עבור יוצרים צעירים. בהמשך לפעילותו בקבוצה, היה שותף ב-1979 יחד עם רנן שור וג'אד נאמן להקמת הקרן לעידוד קולנוע ישראלי איכותי, בהמשך קרן הקולנוע הישראלי. 

ב-1981 הקים יחד עם שור ונאמן את חברת  "י. נ. י. ל", שנועדה להיות בית ההפקות לסרטים שלהם, ובמסגרת זו ביים את "לא לשידור", סרטו הראשון באורך מלא. ב-1983 הפיק וביים את סרט הנוער "הפנימייה", שזכה להצלחה קופתית גדולה. לאחר פירוקה של השותפות עם שור ונאמן, צירף לבנון ל"י. נ. י. ל" את המפיק הצעיר דורון ערן, ויחד איתו הפך את החברה לכוח בולט בתעשיית הקולנוע הישראלית של שנות השמונים. עד סיום דרכה של החברה ב-1986 הפיקו יחד את הסרטים "אדמה חמה", "חסמב"ה ושודדי הסוסים", "סוף שבוע מטורף", "כל אהבותיי" ו"פלאש". 

לאחר סגירת "י. נ. י. ל", לבנון המשיך את פעילותו כמפיק ובמאי עצמאי. ב-1993 ביים את "קופסה שחורה", עיבוד קולנועי לספרו של עמוס עוז. ב-1995 חבר לבן דודו עמית גורן, ויחד יצרו את הסרטים התיעודיים "119 כדורים + שלושה" ו"מוסקבה על הים התיכון". ב-2003 יצר באופן עצמאי את הסרט הפוליטי "איים בחוף". 

יעוד לבנון בספר הקולנוע הישראלי

יעוד לבנון בויקיפדיה

----------

מראיין: מרט פרחומובסקי

צילום: אביגיל שפרבר/הקלטת קול: גילי פרידמן/איפור: ג'ני קלר/ניהול הפקה: נטע בנימיני

צולם ב-11 במאי 2022 באולפני בית אריאלה בתל אביב