עכשיו מדבר

קורות חיים

נולד בירושלים בשנת 1952, ובגיל 5 עבר עם משפחתו לתל אביב. בנעוריו שיחק בשני מחזות זמר בתיאטרון: "אוליבר טוויסט" בהבימה ו"המלך ואני" בתיאטרון של גיורא גודיק. בצבא התקבל ללהקת פיקוד מרכז, אך בהמשך עבר לשרת ככתב צבאי ב"במחנה". במסגרת זו החל לכתוב כתבות וביקורות קולנוע. בין השנים 1974-1978 למד בחוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב. במקביל החל לעשות את צעדיו הראשונים בתעשיית הקולנוע כתסריטאי שותף ועוזר במאי ב"מסע אלונקות" של ג'אד נאמן וכעוזר במאי ב"הצילו את המציל" של אורי זוהר. כמו כן, היה בתקופה זו אחד ממקימי קבוצת קי"ץ, שקראה למהפכה איכותית בקולנוע הישראלי, ומיוזמי ההקמה של הקרן לעידוד סרטי איכות, שנולדה בהמשך לפעילות הקבוצה ב-1979.

בשנים הבאות הפך לאחד מהמעצבים המרכזיים של מערכת הקולנוע בישראל. בתחילת שנות השמונים החל ללמד בחוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב. בין השנים 1982-1985 ניהל את מחלקת הקולנוע של בית צבי. ב-1989 מונה למנהל הראשון של בית הספר לקולנוע סם שפיגל בירושלים, שהפך תחת ניהולו לאחד המוסדות המשפיעים על תעשיית הקולנוע בישראל. במקביל, הוביל להקמה של מוסדות מפתח נוספים בתחום הקולנוע: הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה (1993), שהביאה למהפכה במעמד הקולנוע התיעודי בארץ; קרן גלפנד לסרטים קצרים (2001); המיזם לקולנוע וטלוויזיה בירושלים (2008); הקרן האזורית הראשונה; החממה הבינלאומית לקולנוע (2011); סינמטקים אזוריים בחולון ובהרצליה (2006) ועוד.

במסגרת לימודיו באוניברסיטת תל אביב ביים את שני סרטיו הקצרים הראשונים: "אפטר" (1976) ו"הקרב על מבצר וויליאמס" (1981). ב-1985 תיעד את חתונת ילדיהם של אורי זוהר ואריק איינשטיין בסרט התיעודי הקצר "חתונה בירושלים". ב-1987 ביים את סרטו הראשון באורך מלא "בלוז לחופש הגדול", שזכה להצלחה רבה. ב-2009, 22 שנה אחרי הפיצ'ר הראשון שלו, לקח הפסקה בת שנה מניהול "סם שפיגל" וביים את סרטו הארוך השני, "הבודדים".

 

רנן שור בספר הקולנוע הישראלי

רנן שור בויקיפדיה

רנן שור בIMDB

------------------------------------------------------- מראיין: מרט פרחומובסקי צילום: עינת גיאת גוטמן / הקלטת קול: ואדים יאגמן / ניהול הפקה: אביטל בקרמן צולם בתל אביב, 2017